تفاوت دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم

عمدتا از دیکلوفناک سدیم برای درمان ورم مفاصل از جمله روماتوئید و اُستئوآرتریت (آرتروز) استفاده می‌شود. این دارو به مجموعه NSAID‌ها یا دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی تعلق دارد. دیکلوفناک سدیم از آن دسته داروهایی است که بدون نسخه پزشک نمی‌توانید آن را تهیه کنید. این دارو قادر است به کاهش ورم مفاصل شما کمک کرده و به نوبه خود در تسکین درد شما نیز موثر خواهد بود. دیکلوفناک سدیم به غیر از درمان درد ورم مفاصل، در درمان سردرد و دردهای عضلانی مزمن نیز به کار می‌رود.
 

عوارض جانبی دیکلوفناک سدیم

از جمله عوارض جانبی مصرف این دارو می‌توانیم حالت تهوع، سوزش سر دل و اشکال مختلف ناراحتی‌های شکم مانند اسهال را نام ببریم؛ البته در کنار عوارض جانبی، مصرف دیکلوفناک سدیم خطراتی هم دارد. گسترش زخم، مشکلات کبدی و حتی حمله قلبی، خطرات مصرف این داروی ضد التهاب است.
با توجه به عوارض جانبی و خطرات مصرف دیکلوفناک سدیم، پزشکان معمولا کمترین دز این دارو را برای بیمار خود تجویز می‌کنند و فقط در صورتی که تشخیص دهند این مقدار ناکارآمد است و تاثیری بر روند بهبود ندارد، تصمیم به افزایش دز مصرفی بیماران می‌گیرند.
 

 

دیکلوفناک پتاسیم و کاربرد آن

دیکلوفناک پتاسیم شکل دیگری از یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است. از این دارو برای درمان انواع درد خفیف و التهاب استفاده می‌شود. یکی از تفاوت‌های بین دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم میزان خطرناک بودن این دو است؛ دیکلوفناک پتاسیم نسبت به دیکلوفناک سدیم بی‌خطر‌تر و ایمن‌تر است.


عوارض جانبی دیکلوفناک پتاسیم 

درست است که گفتیم این دارو گونه ایمن‌تری از دیکلوفناک است، اما مانند هر داروی دیگر عوارض جانبی خاص خودش را دارد. اسهال، نفخ، یبوست و سرگیجه از جمله عوارض جانبی مصرف دیکلوفناک پتاسیم هستند. علاوه بر این، مصرف این دارو ممکن است خطراتی همچون مشکلات قلبی عروقی نظیر حمله قلبی و سکته را نیز به دنبال داشته باشد.
 

 

تفاوت دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم

از آنجایی که ریشه دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم، دیکلوفناک است، تفاوت‌های شایانی بین این دو وجود ندارد؛ اما زمانی که نوبت به زمان واکنش دارو می‌رسد، پتاسیم دیکلوفناک ترجیح داده می‌شود؛ چراکه نسبت به دیکلوفناک سدیم بیشتر قابلیت حل شدن در آب را دارد. با مصرف این نوع دارو بیمار زودتر بهبود می‌یابد، در نتیجه اگر به دنبال بهبود فوری هستید استفاده از پتاسیم دیکلوفناک گزینه بهتری است. پزشکان معمولا دیکلوفناک پتاسیم را برای بیمارانی که درد حاد و شدید دارند، تجویز می‌کنند. پس می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که دیکلوفناک پتاسیم سریع‌تر عمل می‌کند. همان‌طور که گفته شد نیز، دیکلوفناک پتاسیم نسبت به دیکلوفناک سدیم بی‌خطر‌تر و ایمن‌تر است.
 
 


نکات مهم قبل از مصرف دیکلوفناک 

  • بهترین کاری که قبل از مصرف دارو می‌توانید انجام دهید، مطالعه کاغذ درون جعبه دارو است؛ تمامی موارد احتیاطی در این کاغذ آورده می‌شود.
  • دارو را طبق ساعات مشخص شده در هر روز مصرف کنید.
  • هر قرص دیکلوفناک سدیم و یا پتاسیم را با یک لیوان پر از آب مصرف کنید و تا چند دقیقه پس از مصرف دراز نکشید.
  • در صورتی که خوردن دیکلوفناک معده شما را اذیت می‌کند، آن را بعد از غذا و یا به همراه شیر مصرف کنید. 
  • پزشک شما حداقل مقدار با کمترین دوره را برای شما تجویز کرده است، لطفا دارو را سر خود مصرف نکنید.
  • مصرف دیکلوفناک در بارداری می‌تواند تاثیرات ناخوشایندی روی جنین بگذارد؛ پس در صورتی که باردار هستید و یا به تازگی متوجه بارداری خود شده‌اید، هر چه زودتر برای قطع مصرف آن به پزشک مراجعه کنید.
  • در صورت ابتلا به آسم، ممکن است عوارض جانبی دیکلوفناک برای شما بیشتر باشد، در صورت مشاهده این موارد با پزشک صحبت کنید. 


سخن پایانی 

دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم داروهای ضد التهابی هستند که بسته به نوع بیماری، شدت پیشرفت و تشخیص پزشک، برای بیمار تجویز می‌شوند. این داروها هم به صورت خوراکی و هم به صورت تزریقی قابل استفاده هستند؛ البته دیکلوفناک به صورت شیاف نیز مصرف می‌شود که به منظور آشنایی با ویژگی‌های این نوع از دیکلوفناک، پیشنهاد می‌کنیم با موارد مصرف و عوارض شیاف دیکلوفناک نیز در ستاره آشنا شوید.
آیا شما تاکنون از این داروها استفاده کرده‌اید؟ چه تجربه‌ای در زمینه استفاده از این داروها دارید؟ منتظر دریافت سوالات و دیدگاه‌های شما در این خصوص هستیم.
 
برگرفته از: differencebetween