دارویی ارزان برای مبتلایان به اوتیسم

بر اساس مطالعات محققان دانشگاه میزوری در آمریکا یک داروی ارزان‌ قیمت کنترل‌کننده فشار خون قادر به بهبود عملکرد مغز مبتلایان به اوتیسم است.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، از دهه ۱۹۶۰ میلادی داروهای بِتا بِلاکر “beta-blockers” به عنوان گزینه‌ای ارزان و ایمن  برای کاهش ضربان قلب و کنترل فشار خون مورد استفاده قرار گرفتند.

مطالعات اخیر محققان دانشگاه میسوری نشان می‌دهد نسخه‌ای از داروهای بتا بلاکر به نام پروپرانولول دارای مزایای شناختی و اجتماعی برای افراد مبتلا به اوتیسم است.

اوتیسم یک اختلال عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار می‌شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می‌شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می‌توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت‌های زیادی را به او آموخت.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، از هر ۵۹ کودک در آمریکا یک نفر به اوتیسم مبتلاست. معمولا علایم این اختلال در بیماران متفاوت است؛ ولی علایمی مانند ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی شایع‌تر است.

محققان با بررسی اثر داروی پروپرانولول دریافتند این دارو بر دو بخش مربوط به زبان و ارتباطات اجتماعی در مغز تاثیرگذار است که هر دو بخش در بیماران مبتلا به اوتیسم با مشکلاتی مواجه است. بررسی تصاویر MRI مغزی نشان می‌دهد پس از مصرف پروپرانولول بخش مرتبط با پردازش کلمه و پردازش اطلاعات خاص در مغز بهبود قابل ملاحظه‌ای دارد.

با توجه به اینکه اثرات دارو در افراد مختلف متفاوت است، محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این مطالعه و مواد مشابه بتوانند بهترین گزینه را برای درمان اوتیسم در هر بیمار انتخاب کنند.