کشف یک داروی جدید برای درمان سرطان پروستات

محققان دانشگاه بَث در انگلیس موفق به شناسایی یک طبقه جدید دارویی برای مبارزه با سرطان پروستات شدند.

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، محققان نوعی پروتئین به نام AMACR را بررسی کردند. میزان این پروتئین و فعالیت آن در سرطان پروستات و برخی دیگر از انواع سرطان تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد. کاهش میزان این پروتئین با استفاده از روش‌های ژنتیکی توسعه‌یافته توسط محققان دانشگاه بث، سلول‌ها را به حالت طبیعی و غیر تهاجمی تبدیل می‌کند.
تاکنون اندازه‌گیری پروتئین AMACR بسیار دشوار بوده و به همین دلیل امکان سنجش اثربخشی آن وجود نداشت. محققان دانشگاه بث موفق به شناسایی یک گروه جدید دارویی شدند که قادر به مهار پروتئین AMACR است. بر اساس مطالعات این گروه دارویی می‌تواند نسبت به داروهای رایج کنونی مانند ibuprofenoyl-CoA، بیست برابر اثربخشی بیشتری داشته باشد. این گروه دارویی نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است و می‌تواند در درمان تمام سرطان‌هایی که در آنان  پروتئین AMACR دخیل است، قابل استفاده باشد. از طرفی دستیابی به روش ژنتیکی جدید محققان دانشگاه بث برای نظارت و اندازه‌گیری فعالیت پروتئین AMACR در درمان تمام سرطان‌های مرتبط حائز اهمیت است.
به گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از ۶۰ سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از ۴۰ سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشکان معتقدند که مردان بالای ۴۰ سال باید سالی دو بار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند.  
اکنون برای تشخیص سرطان پروستات از تست دیجیتال رکتوم، آزمایش خون، MRI، نمونه‌برداری و آنتی‌ژن ویژه پروستات، PSA، استفاده می‌شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Bioorganic Chemistry منتشر شده است.