Weekly News

آیا میزوپرستول در سقط جنین موثر است؟

بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداری می‌دانند و تا ۹۸ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری می‌شود.

 برخلاف تصور عموم هرچه سن بارداری بیشتر باشد شیاف سایتوتک اثردهی بهتری دارد. در بین هفته‌های ۴ تا ۵ بارداری اثردهی ۵۰ درصد دارد. چنانچه به منظور سقط جنین قصد استفاده از این دارو را دارید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

درد شکمی که معمولا از ۲ ساعت بعد از مصرف قرص سایتوتک شروع می‌شود. اگر دل درد شدید بود می‌توان از قرص ژلوفن یا هیوسین برای کاهش درد استفاده کرد.

خونریزی به شکل دفع لخته خون بصورت ناگهانی یا ذره ذره اتفاق می‌افتد که با کنده‌شدن جفت افت فشارخون هم اتفاق می‌افتد. فقط زمان این خونریزی‌ها نباید بیشتر از ۱ هفته به طول بیانجامد.

در خانم‌هایی که سابقه سزارین دارند به هیچ عنوان خودسرانه از این دارو استفاده نکنند چون احتمال پارگی رحم وجود دارد.

گاهی با مصرف یک دوره از قرص‌های سایتوتک خونریزی شروع نمی‌شود و باید مجددا بعد از ۳ روز دارو را تکرار کرد.

در ۸۰ درصد موارد با این داروها سقط کامل صورت نمی‌گیرد و ممکن است شما مجبور به کورتاژ یا ساکشن شوید. چون باقی ماندن بقایای جفتی اجتناب‌ناپذیر است و ابن بقایای جفتی ممکن است باعث عفونت رحمی یا خونریزی منجر به مرگ شود.

تا وقتی جواب آزمایش خون شما مثبت شد سریع اقدام به تهیه دارو نکنید چون استفاده از داروهای سقط جنین ممکن است باعث پارگی لوله رحمی یا دهانه رحمی که نطفه به آن چسبیده بشود.

اگر علائم بارداری مانند تهوع، نفخ و یا حساسیت پستان، معمولا در یک یا دو هفته پس از سقط جنین باقی ماند شما هنوز هم ممکن است باردار باشید.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، خیابان مطهری، تقاطع میرزای شیرازی شمالی، ساختمان 111 پلاک 211 ، طبقه سوم، واحد 7 - کدپستی: 1586713137 | صندوق پستی: 7911 - 15875
تلفن دفتر مرکزی: 88481057 - واحد اشتراک: 88481058