Weekly News

آشنایی با داروی کشنده میدازولام

میدازولام (Midazolam) یک داروی مُسکن است که معمولاً در مواردی همچون آزمایش کولونوسکوپی یا قبل از انجام جراحی پزشک معالج مقداری از آن را به شما تزریق خواهد کرد تا دردی را احساس نکنید.

 این دارو شما را به خواب نمی برد اما حالت خواب آلودگی یکی از عوامل جانبی استفاده از آن است و تا زمانی که دارو در بدن شما وجود داشته و فعال باشد شما نه چیزی را حس کرده و نه به یاد می آورید که چه اتفاقی برایتان افتاده است. در هنگام جراحی اول مقداری میدازولام به شما تزریق شده و سپس از دیگر داروهای بیهوشی استفاده خواهد شد.

 

در واقع در هنگام جراحی تنها ۴ میلی گرم از این ماده ی کشنده به بدن بیمار تزریق می شود اما برای اعدام محکومین از ۵۰۰ میلی گرم میدازولام استفاده می شود. هدف از استفاده از این دارو این است که فرد محکوم آرام گرفته و ادامه ی روند اعدام را حس نکنند اما در واقع باعث بیهوشی یا کاهش درد فرد محکوم نخواهد شد. دو داروی تزریقی کشنده ی دیگر به نام های تیوپنتال (thiopental) و پنتوباربیتال (pentobarbital) چنین اثری دارند اما استفاده از آن ها برای اعدام محکومین مجاز نبوده و به جایشان از میدازولام استفاده می شود.

 

استفاده از این دارو به خاطر چندین مورد ناموفقی که در اعدام افراد داشته با انتقاداتی همراه بوده بدین دلیل که دراین موارد فرد محکوم در هنگام اعدام هوشیار باقی مانده است. در یکی از این موارد مرگ فرد محکوم بیش از ۲ ساعت طول کشید و اعتراضات به استفاده از این ماده ی کشنده در اعدام زندانیان بالا گرفت و استفاده از آن در بسیاری از کشورها و ایالت های ایالات متحده ممنوع اعلام شد.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، خیابان مطهری، تقاطع میرزای شیرازی شمالی، ساختمان 111 پلاک 211 ، طبقه سوم، واحد 7 - کدپستی: 1586713137 | صندوق پستی: 7911 - 15875
تلفن دفتر مرکزی: 88481057 - واحد اشتراک: 88481058