Weekly News

درمان دارویی سندرم تخمدان پلی کیستیک

با وجود این که درمانی برای این سندرم وجود ندارد، با ایجاد تغییرات کوچکی در الگوی زندگی میتوان این سندرم را مدیریت کرد. امروزه اخبار زیادی در مورد افزایش شیوع چاقی و نیاز به تغییر در رژیم غذایی و فعالیت­های فیزیکی وجود دارد. این موارد اهمیت زیادی در سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد؛ چرا که خانم­هایی که این سندرم را دارند، در خطر بیشتری برای عوارض چاقی از جمله بیماری­های قلبی و قند خون هستند. این خانم­ها به احتمال بیشتری از افراد عادی دچار پرفشاری خون و افزایش کلسترول خون می­شوند. به علت دلایل ذکر شده، خانم­های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در خطر بیشتری برای سکته­ های قلبی و مغزی هستند.
با وجود اینکه تغییر در رژیم غذایی و فعالیت­های فیزیکی باعث درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک نمی­شوند، اما باعث کاهش خطر عوارض ذکر شده (پرفشاری خون، چاقی، افزایش قند و کلسترول خون، افزایش خطر سکته­ های قلبی و مغزی) می­شوند. تغییرات موثر در رژیم غذایی عبارتند از کاهش مصرف شکر، افزایش مصرف میوه و سبزیجات و مصرف غلات­ کامل. افزایش تدریجی فعالیت­های فیزیکی نیز در مدیریت این سندرم اهمیت دارد. ما به شما توصیه می­کنیم که در مورد رژیم غذایی و فعالیت­های ورزشی حتما با پزشک معالجتان مشورت نمایید.

درمان دارویی
همانطور که چند بار گفتیم، درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن نیست و هدف اصلی از درمان دارویی، از بین بردن علائم و دستیابی به هدف­های درمانی (مثل کنترل قند و فشار خون) است. به طور مثال اگر خانمی از افزایش رشد موهای خود شکایت دارد، پزشک معالج با تجویز داروهایی مثل اسپیرونولاکتون باعث کاهش این علامت می­شود. درمان­های دارویی دیگری نیز برای درمان ریزش مو و یا آکنه ­ها وجود دارد.
اختلال در دوره­ های عادات ماهانۀ در خانم‌­های مبتلا به این سندرم، با افزایش خطر سرطان اندومتر رحم همراه است. به همین دلیل مصرف داروهای هورمونی و غیرهورمونی جهت منظم کردن دوره­ های عادات ماهانه برای کاهش این خطر اهمیت ویژه ­ای دارد. در مورد افزایش وزن نیز درمان با داروهایی از جمله متفورمین و اینوزیتول سودمند خواهد بود.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸