Weekly News

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) با دارو

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتنی بر علائم و اختلالات فرد مانند ناباروری، چرخه قاعدگی نامنظم، آکنه یا چاقی است. هم مصرف دارو و هم درمان به روش جراحی می‌تواند برای مدیریت PCOS مورد استفاده قرار گیرد که در مورد باروری ممکن است درمان ناباروری با داروهای القا کننده تخمک گذاری درمان شود. کلومیفن سیترات، یک آنتی استروژن خوراکی است که برای بیماران تجویز می‌شود. در بعضی از بیماران ممکن است پزشک متفورمین را به کلومیفن اضافه کند تا به القای تخمک گذاری کمک کند. در بیمارانی که به کلومیفن و متفورمین پاسخ نمی‌دهند، گنادوتروپین‌ها، یعنی هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH)، می‌توانند با تزریق استفاده شوند.

ممکن است داروهای ضد بارداری خوراکی برای مدیریت چرخه‌های نامنظم قاعدگی تجویز شود. داروهای ضد بارداری خوراکی به طور موثری سطح هورمون مردانه را کاهش می‌دهند و همچنین در کاهش رشد موهای زائد بدن مؤثر هستند و خطرات سرطان رحم را به حداقل می‌رسانند. اصلاح شیوه زندگی و مصرف داروهای ضد دیابت ممکن است برای مدیریت یا پیشگیری از چاقی و دیابت تجویز شود.

جراحی نیز ممکن است در بیمارانی که به داروها پاسخ نمی‌دهند توصیه شود. عمل لاپاروسکوپی تخمدان، یک عمل جراحی است که برای معالجه این بیماری و القای تخمک گذاری استفاده می‌شود.

 

درمان موهای زائد

داروهایی که سطح آندروژن را مهار می‌کنند یکی دیگر از روش‌های متداول برای درمان PCOS هستند، اگرچه برای درمان PCOS رسماً مورد تأیید FDA نیستند اما به دلیل کاهش سطح آندروژن، بسیاری از بیماران پیشرفت قابل توجهی در علائم مرتبط با آندروژن مانند رشد موهای زائد دارند. اسپیرونولاکتون داروی ضد آندروژنی است که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان‌هایی که مستقیماً پوست یا مو را هدف قرار می‌دهند نیز برای کمک به مشکلات مو در دسترس هستند. این‌ها شامل کرم‌های موضعی و داروی آمپولوریتین هیدروکلراید (وانیقا)، محصولات ضد آکنه و لیزر درمانی و الکترولیز می‌شوند.

کاهش وزن

از دست دادن حداقل 5٪ از اضافه وزن می‌تواند به زنان کمک کند که تخمک گذاری منظمی داشته باشند و سایر علائم PCOS را کاهش دهند. روش ایده‌آل برای این کار از طریق تغذیه و ورزش است.

ممکن است احساس کنید که از دست دادن وزن اضافی و حفظ آن دشوار است، اما تلاش برای آن بسیار مهم است. تلاش‌های شما در این زمینه به کاهش خطر ابتلا به عوارض جدی می‌شود که بر سلامتی زنان مبتلا به PCOS بسیار زودتر از زنانی که دچار PCOS نیستند تأثیر می‌گذارد. بزرگترین نگرانی مربوط به دیابت، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی است زیرا PCOS با داشتن فشار خون بالا، زمینه دیابت و کلسترول بالا مرتبط است.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸