Weekly News

تائید Emgality برای سردرد کلاستر

سازمان غذا و داروی آمریکا داروی galcanezumab-gnlm را با نام تجاری Emgality و محصول Eli Lilly and Co را که نوعی آنتاگونیست پپتید مرتبط با ژن کلسی‌تونین (CGRP) است، برای درمان سردرد اپیزودیک کلاستر در بزرگسالان تائید کرد.

این دارو توسط خود بیمار تزریق می‌شود. galcanezumab نخستین بار در سپتامبر 2018 برای پیشگیری از میگرن در بزرگسالان تائید شده بود.

Emgality به عنوان نخستین داروی تایید شده FDA شرایطی را برای بیماران فراهم می‌کند که فراوانی حملات سردرد خوشه‌ای را، که شرایط بسیار دردناک و اغلب ناتوان‌کننده‌ای است، کاهش می‌دهد.

Galcanezumab برای سردرد کلاستر اپیزودیک در یک کارآزمایی بالینی بررسی شد که دارو را با پلاسبو در 106 بیمار بررسی کرد. این کارآزمایی میانگین تعداد سردردهای کلاستر را در هفته برای 3 هفته اندازه‌گیری و میانگین تغییرات را نسبت به پایه در گروه‌های Galcanezumab و پلاسبو مقایسه کرد.

در طول دوره 3 هفته‌ای، بیماران دریافت کننده Galcanezumab در هفته 7/8 بار کمتر دچار حملات نسبت به پایه شدند. در گروه پلاسبو، بیماران 2/5 بار کمتر دچار حملات نسبت به پایه شدند.

شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده عبارت بودند از واکنش‌های محل تزریق. خطر واکنش‌های افزایش حساسیت با Galcanezumab وجود دارد. اگر واکنش‌های افزایش حساسیت شدید رخ دهند، درمان باید قطع شود. این عارضه می‌تواند روزها پس از استفاده از دارو رخ دهند و ممکن است طولانی هم شوند.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸