Weekly News

تولید دارو با بافرهای تولید داخلی ممکن شد

آزمون انحلال یا رهایش، یکی از مراحل ارزیابی کارآمدی داروی تولیدی است و به انحلال‌گر یا بافرها انجام می‌شود. این محصول دانش‌بنیان توسط یکی از شرکت‌های فناور دارویی تولید و به بازار عرضه شده است.

 

هر فرآورده‌ دارویی که تولید می‌شود باید مطابق قواعد و قوانین FDA اسناد کارآمدی داشته باشد. برای اثبات کارآمدی محصول، آزمون های مختلفی صورت می گیرد که یکی از آن‌ها، انحلال یا رهایش است که بافرها به کمک این کار می‌آیند؛ بافرها یا انحلال‌گرهایی مثل «بافر نمکی فسفات» فرآیندهایی مانند رهایش یا انحلال دارو را ممکن می‌کند.

 

محمد اکرمی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «زیست‌مواد دارو»، با بیان این‌که قرص بافر نمكي فسفات مورد استفاده مراكز تحقيقاتي زيست پزشكي است، افزود: این فرآورده به‌عنوان يك محصول جامع شامل تمامي اجزاي بافر نمكي فسفات، علاوه بر آزمون رهایش دارو در آزمایشات ایمنی، روش‌های ایمونوآنتی و شیمیایی، میکروبیولوژیکی، کشت سلولی و اندازه گیری رقت نمونه به کار می‌رود.

 

اکرمی، با بیان این‌که محصول دانش‌بنیان تولید داخل، چالش‌های موجود تهیه بافر را ندارد، افزود: از مزاياي اين محصول نسبت به معرف هاي مشابه موجود، مي توان به سهولت و كوتاه شدن زمان تهيه بافر، عدم نياز به ابزارهاي سنجش دقيق مانند ترازو و pH سنج و عدم هدررفتن و آلوده شدن مواد اوليه در فرآيند توزين اشاره کرد.

 

مدیرعامل زیست‌مواد دارو، درباره کارآمدی و استفاده از بافرهای نمکی گفت: بافر PBS، یکی از رایج ترین انواع است. چراکه غیر سمی است. این  محصول اغلب برای رقت نمونه در زیست شناسی مولکولی و به عنوان پروتئین رقیق کننده در غربالگری غربی استفاده می شود. علاوه بر این، بافر می تواند به عنوان تعادل برای ستون فیلتر ژل عمل کند. آزمون هاي زيست پزشكي كليه آزمايشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي دارويي است.

 

اکرمی، درباره نحوه استفاده از این محصول دانش‌بنیان گفت: یک قرص را در یک بطری آزمایشی گذاشته و با حجم مشخصی از آب دیونیزه شده، برای چند دقیقه مخلوط می‌شود.

 

مدیرعامل زیست‌مواد دارویی، به فعایت این شرکت فناور با حضور فارغ‌التحصیلان دانگاه‌های علوم پزشکی گفت: 3 نفر از فارغ‌التحصیلان رشته تحصیلی «زیست‌مواد دارویی» که رشته جدیدی است این شرکت دانش‌بنیان را ایجاد کردند. اصلی‌ترین هدفمان، تولید محصولات دارویی، تشخیصی و مکمل‌های غذایی شیمایی با دانش فنی بومی است.

 

وی افزود: محصولات دیگری هم در تحقیق و توسعه داریم که کیت‌های تشخیصی از جمله کیت تشخیصی آلبومین، کیت سنجش پاویسوم که در تشخیص اختلالات خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد در حال تولید است.

 

اکرمی، تولید مکمل‌های غذایی را فاز دیگری از تولیدات این شرکت دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: قارچ گانودرما، مکمل‌های مشتقات ال کارنتین که مکملی مفید برای بهبود سوخت‌وساز بدن است و اثرات متنوعی از جمله خواص ضد سرطانی و ترمیمی دارد و همچنین مکمل لیپوئیک اسید در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارند.

 

وی، تولید داخلی این محصول دانش‌بنیان را تأمین کننده یکی از نیازهای جدی کشور در حوزه مواد شیمیایی و دارویی دانست و گفت: گرچه آمار دقیقی از واردات این فرآورده وجود ندارد اما عمده نیاز کشور از مبادی قاچاق وارد کشور می‌شود. در حالی‌که هر قرص وارداتی، 10 هزار تومان هزینه دارد نمونه داخلی را در این شرکت دانش‌بنیان، با کیفیتی هم‌پای نمونه خارجی با قیمتی یک پنجم نمونه وارداتی خارجی عرضه می‌‌کنیم.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸