Weekly News

هیپوتیروئیدی تحت بالینی را درمان نکنید

براساس یک گایدلاین جدید که از سوی پانل BMJ's Rapid Recommendations منتشر شده، محققان توصیه می‌کنند بزرگسالان مبتلا به هیپوتیروئیدی تحت بالینی نباید با هورمون‌های تیروئیدی درمان شوند.

این توصیه‌ها که در گروه «قوی» جای می‌گیرند، برای افرادی کاربرد دارد که در دو یا چند تست پشت‌سرهم، سطح هورمون تحریک کننده تیروئید آنها بالا (اما همچنان کمتر از 20 mIU/L) و همراه با سطح طبیعی تیروکسین است. بیماران ممکن است علایم خفیف تا متوسط داشته یا نداشته باشند.

این توصیه از داده‌های یک متاآنالیز که در سال 2018 منتشر شده‌، به همراه یک کارآزمایی بزرگ 2017 از درمان در افراد مسن، گرفته شده است. اعضای پانل مذکور به این نتیجه رسیدند که منفعت‌های مهمی از درمان این دسته از افراد حاصل نمی‌شود، در حالی که احتمال آسیب‌های درمانی هم وجود دارد، از جمله خطر بالقوه بالاتر مورتالیتی.

این گایدلاین برای زنانی که قصد بارداری دارند، کاربرد ندارد. علاوه براین، ممکن است برای افراد مبتلا به علایم شدید یا سن 30 سال و کمتر نیز ممکن است عملی نباشد.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸