Weekly News

تداخلات دارویی «شربت میم اورنج»

 شربت میم اورنج (Mim Orange) حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است و برای درمان بیماری‌های قارچی، اختلالات چشمی، کمبود ویتامین B12، کم خونی مادرزادی، کمبود تیامین، رفع اختلالات عصبی و برخی بیماری‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این شربت برای افزایش اشتها، بهبود رشد و همچنین جبران کم خونی ناشی از فقر آهن، در کودکان در حال رشد، در دوران حاملگی و شیردهی نیز، استفاده می‌شود.

ویتامین‌های B1 ،B2 ،B6 ،B12، روی، پتاسیم و سولفات مس از ترکیبات تشکیل دهنده این شربت است. مصرف این محصول محدود به سن خاصی نیست و تمامی افراد می‌توانند از این شربت، استفاده کنند. میم اورنج طعم طبیعی پرتقال را دارد و فاقد رنگ و طعم دهنده‌های شیمیایی است.

میم اورنج تولید کشور انگلستان است و به شکل شربت و قطره عرضه می‎‌شود.

 

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری

-

 موارد مصرف

رفع کمبود ویتامین‌ها، افزایش اشتها، کمک به رشد طبیعی کودک و کمک به ایمنی بدن

 عوارض

خارش پوست، کاهش وزن، اسهال، تورم، بی‌قراری

 تداخل دارویی

آمیودارون، آرسنیک‌ تری‌اکسید، آسکوربیک اسید، آتورواستاتین، آسپرین، آزاتیوپرین


مقدار و نحوه مصرف

میزان و نحوه مصرف دارو با توجه به شرایط پزشکی شما ممکن است متغیر باشد. به طور معمول میزان مصرف شربت میم اورنج برای کودکان، ۲ نوبت در روز و در هر بار ۵ سی‌سی یا ۵ میلی‌لیتر است. بزرگسالان نیز می‌توانند تا دو برابر این مقدار از میم اورنج استفاده کنند.

 

نکات مهم در رابطه با مصرف میم اورنج

 • در صورت وجود هر نوع حساسیت دارویی یا آلرژی نسبت به غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات، حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • چنانچه با مصرف این دارو دچار واکنش‌های آلرژیک از قبیل خارش پوست، تورم، زرد یا قرمز شدن رنگ پوست، تب، خستگی،  احساس نفس تنگی یا گرفتگی گلو، مشکل تنفس، اشکال در بلعیدن یا صحبت کردن، خشونت غیر معمول، تورم در دهان، صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف دارو را قطع و سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • استفاده از این محصول برای خانم‌های باردار به جهت پیشگیری از بروز کم خونی، می‌تواند مفید باشد.
 • دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید، زیرا مصرف دارو به مقدار زیاد نه تنها تاثیری در سرعت بهبود علائم بیماری نخواهد داشت، بلکه ممکن است موجب مسمومیت و بروز عوارض جانبی جدی شود.
 • در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، باید دارو مصرف شود مگر این‌كه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، در این صورت مقدار مصرف نوبت بعدی نباید دو برابر شود.
 • فهرست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها، اثرگذاری داروهای دیگر را کاهش یا افزایش دهند.
 • در صورتی‌که در دوران شیردهی هستید، پیش از مصرف دارو حتما با پزشک مشورت کنید.
 • اگر به مشکل در تنفس و کمبود فولیک‌اسید دچار هستید یا سابقه بیماری‌های مرتبط با تیروئید را دارید، پیش از مصرف دارو، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • مصرف بیش از حد شربت میم اورنج می‌تواند باعث التهاب حاد روده باریک، کبد و کلیه شود.
 • مصرف چای و قهوه، جذب این محصول را مختل خواهد کرد. بنابراین این شربت را باید دو ساعت قبل یا بعد از مصرف چای یا قهوه، استفاده کرد.
 • در صورت حساسیت نسبت به هریک از ترکیبات بکار رفته در ساختار میم اورنج، از مصرف آن خودداری کنید.
 • مکمل‌های ویتامین مثل شربت میم اورنج، هرگز جایگزین خوبی برای غذا نیستند. در صورتیکه به کودک خود داروهای مکمل می‌دهید، باید سعی کنید عادات غلط تغذیه‌ای او را نیز، اصلاح کنید.

 

 

 

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸