Weekly News

اثرات ضدپیری داروی zoledronate

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، دارویی که در حال حاضر برای درمان بیماران مبتلا به استئوپورز استفاده می‌شود، می‌توان سلول‌های بنیادی را از اثرات پیر شدن محافظت کند.

 

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، دارویی که در حال حاضر برای درمان بیماران مبتلا به استئوپورز استفاده می‌شود، می‌توان سلول‌های بنیادی را از اثرات پیر شدن محافظت کند.

دانشمندان دانشگاه شفیلد با این کشف مهم، دریافتند که داروی زولدرونات zoledronate قادر است طول عمر سلول‌های بنیادی مزانشیمال را با کاهش آسیب DNA افزایش دهد. آسیب DNA یکی از مهم‌ترین مکانیسم‌های پیر شدن است. در این روند، سلول‌های بنیادی توانایی‌شان را برای نگهداشت و ترمیم بافت از دست می‌دهند. در این صورت، سلول‌های بافتی دیگر نمی‌توانند زنده بمانند و کارشان را به درستی انجام دهند. تحقیقات پیش‌رو در این زمینه نشان می‌دهند که داروی مذکور سلول‌های بنیادی را از آسیب DNA محفوظ نگاه داشته و بقا و پایداری آنها را برای حفظ عملکردشان تقویت می‌کند. محققان معتقدند زولدرونات آسیب DNA را که با پیر شدن سلول‌های بنیادی در استخوان رخ می‌دهد، ترمیم می‌کند. به نظر می‌رسد زولدروناتروی دیگر سلول‌های بنیادی هم همین اثر را داشته باشد.

 

پیش از این، نشان داده شده بود که زولدرونات، در واقع، می‌تواند مورتالیتی را در بیماران مبتلا به پوکی استخوان به تاخیر اندازد، اما تا به حال علت آن مشخص نشده بود. یافته‌های اخیر توضیحی را برای این موضوع یافته‌اند که چرا این افراد ممکن است بیشتر عمر کنند.

 

محققان حالا به دنبال این هستند که بفهمند آیا این دارو می‌تواند روند پیر شدن را در سلول‌های بنیادی افراد مسن به تاخیر اندازد یا حتی آن را برعکس کند و نگهداری از بافت‌هایی را مانند قلب، عضله و سلول‌های ایمنی ارتقا دهد و آنها را سالم‌تر نگه دارند تا بیشتر زندگی کنند: «درواقع ما می‌خواهیم بدانیم آیا زولدرونات می‌تواند توانایی سلول‌های بنیادی را برای ترمیم بافت‌ها پس از صدمه ارتقا دهد یا خیر، مانند زمانی که افراد مسن مبتلا به سرطان تحت رادیوتراپی قرار می‌گیرند.

 

در حدود 50 درصد افراد 75 سال، همزمان 3 بیماری یا بیشتر دارند، بیماری‌های قلبی‌عروقی، عفونت‌ها، ضعف عضلانی و پوکی استخوان. امید است در آینده این دارو بتواند برای درمان، پیشگیری یا به تاخیر انداختن بروز بیماری‌ها استفاده شود، به جای آنکه ترکیبی از داروهای مختلف برای بیمار استفاده شود. محققان امیدوارند این تحقیقات راهی را برای درمان بهتر بیماران مبتلا به سرطان بگشاید و با کاهش خطر پیشرفت بیماری‌های مرتبط با سن، افراد مسن را برای زندگی طولانی‌تر، سالم‌تر نگاه دارد.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸