Weekly News

استفاده جدید از ویروس درمانی

دانشمندان از درمان آزمایشی استفاده کردند که بر مبنای ویروس‌های جمع‌آوری‌شده آلوده‌کننده باکتری‌ها است و از آن برای مبارزه با عفونت مایکروباکتریوم در یک دختر ۱۵ ساله استفاده کردند.

 

به گزارش از SCIENCEDAILY؛ بیمار که دختری 15 ساله بود برای پیوند ریه مضاعف به بیمارستانی در لندن مراجعه کرده است. وی در تابستان سال 2017 شش‌هایش تقریبا و به سختی یک سوم عملکرد طبیعی خود را دارا بودند. وی به فروز کیسه‌ای مبتلا بود که بیماری ژنتیکی است که باعث مسدودشدن ریه توسط مخاط شده و باعث عفونت ریه در فرد می‌شود. وی هشت سال بود که به منظور کنترل دو گونه باکتریایی آنتی بیوتیک مصرف ‌کرده است.

 

چند هفته پس از پیوند ریه وی پزشکان متوجه قرمزی محل جراحی بدن بیمار و نشانه‌های عفونت در کبد وی شدند. سپس متوجه تاول‌هایی بر روی بازوی وی شدند که ناشی از عفونت باکتری‌هایی بود که به سمت پوست وی آمده بودند. در عین حال آنتی بیوتیک‌ها نیز دیگر اثرگذار نبودند.

 

اکنون درمان خاصی برای این بیمار در نظر گرفته شده و در حال بهبود وضعیت او است. این روش بر مهندسی ژنتیک باکتریوفاژها متکی است که ویروس‌هایی هستند که باکتری را عفونی نموده و آن را می‌کشند. پس از گذشت شش ماه از آغاز این درمان تمامی تاول‌های بدن وی از بین رفتند، محل زخم جراحی بسته شد و عملکرد کبد وی بهبود یافت.

 

محققان امیدوارند با استفاده از این روش بیماران بیشتری را درمان کنند.

 

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸