Weekly News

معرفی نانوداروی ضدسرطان به اتحادیه اروپا

یک شرکت تولیدی داروی ضدسرطان جدید خود را به آژانس دارویی اروپا معرفی کرد تا بتواند مراحل تایید این دارو را طی کند. این دارو حاوی ترکیبات رایج شیمی‌درمانی بوده که درون لیپوزوم محافظت می‌شود.

 

سیتوری تراپیوتیکس (Cytori Therapeutics) اعلام کرد که این شرکت فرم درخواست ثبت داروی جدید خود در آژانس دارویی اروپا (EMA) را به‌صورت رسمی پر کرده است. در ماه ژوئن ۲۰۱۷، کمیته تولید دارو برای مصارف انسانی آژانس دارویی اروپا، داروی دوکسوروبیسین هیدروکلراید سیتوری را تایید کرد و آن را برای مرحله بعدی ارزیابی یعنی مرحله MAA شایسته دانست.

 

این دارو نوعی لیپیوزم نانوذره‌ای بوده که برای درمان سرطان طراحی شده است. در این فرمولاسیون از دوکسوروبیسین که یک داروی شیمی‌درمانی رایج است استفاده شده و قرار است این فرمولاسیون جدید به‌منظور درمان سرطان پستان، رحم و چند بیماری دیگر استفاده شود.

 

مارک هدریک مدیرعامل شرکت سیتوری می‌گوید: «دوکسوروبیسین لیپوزومی یکی از روش‌های مقابله با برخی سرطان‌ها است. وارد شدن این راهبرد به بازار اروپا یکی از اهداف شرکت ما است.»

 

این دارو، یک داروی هیبریدی بوده که شباهت زیادی به داروی مرجع آدریامیسین، که در حال حاضر در اروپا تایید شده، دارد. تفاوت میان این دو دارو در این است که در فرمولاسیون جدید شرکت سیتوری، مواد فعال درون نانوکره‌ای لیپیدی موسوم به لیپوزوم قرار داده شده و روی آن پوسته‌ای از جنس پلی‌اتیلن گلیکول قرار داده شده‌است. سیتوری اعلام کرده که این دارو مراحل توسعه بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در حال حاضر خط تولیدی در تگزاس برای تولید آن اختصاص داده شده است.

 

این شرکت انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۱۹ بتواند مرحله MAA را پشت سر گذارد. در اطلاعات ارائه شده به آژانس دارویی اروپا، اطلاعات مربوط به مطالعه‌های انجام شده روی این دارو درج شده‌است. همچنین قرار است داده‌های مربوط به مطالعات بالینی نیز ارائه شود. در این داده‌ها امکام مقایسه این دارو با داروی Caelyx فراهم است. این دارو اولین دارویی است که در سال ۱۹۹۶ توسط اتحادیه اروپا تایید شد و در حال حاضر برای درمان سرطان‌های مختلفی نظیر سرطان پستان و رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸