Weekly News

تائید Tosymra در درمان حاد میگرن

کمپانی Dr. Reddy’s Laboratories Ltd اعلام کرد سازمان غذا و داروی آمریکا Tosymra را که قبلا DFN-02 نامیده می‌شد، تائید کرده است. اندیکاسیون تجویز این دارو، درمان حاد میگرن با یا بدون اورا در بزرگسالان است. Tosymra آخرین محصولی است که به نمونه کارهای درمان حاد میگرن، تولید شده در Promius Pharma، می‌پیوندد. این تایید، مهری است بر توانایی این کمپانی در ایجاد محصولات کاملا متمایز برای برآورده کردن نیازهای بیماران مبتلا به میگرن.

Tosymra به صورت اسپری بینی طراحی شده و در فرمولاسیون آن محصول جدیدی با نام Intravail به کار رفته تا سطح آن در خون به معادل 4 میلی‌گرم تزریق زیرپوستی سوماتریپتان برسد و شروع اثر سریعی داشته باشد. Tosymra یک اسپری بینی شبیه بخار است که به سرعت اثر کرده و به خوبی هم تحمل می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که 26 تا 40 درصد از بیماران مبتلا به میگرن با داروهای کنونی به خوبی کنترل نمی‌شوند و نیاز به داروهای جدیدتر دارند.

این دارو می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند، مانند حملات قلبی و دیگر مشکلات قلبی، که ممکن است منجر به مرگ بیمار شوند. باید به بیماران توصیه کرد تا با ظاهر شدن هر گونه علایمی که مطرح کننده مشکلات قلبی است، به پزشک مراجعه کنند.

Tosymra برای بیماران با عوامل خطر قلبی، مانند فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول، سیگار، دارای اضافه وزن، دیابت، سابقه خانوادکی بیماری قلبی، تجویز نشود، مگر آنکه معاینات قلبی انجام شده و مشکلی را نشان ندهد.

اگر بیمار ظرف 24 ساعت گذشته، یکی از داروهای زیر را مصرف کرده باشد، نباید از Tosymra استفاده کند:

almotriptan, eletriptan, frovatriptan, naratriptan, rizatriptan, ergotamines, or dihydroergotamine

مصرف همزمان Tosymra با ضدافسردگی‌های خاص، مانند مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز – A ممنوع است و باید 2 هفته فاصله زمانی بین قطع مهارکننده‌های MAO-A و شروع تجویز Tosymra باشد. از سوی دیگر، هرگونه آلرژی به سوماتریپتان یا دیگر اجزای Tosymra، مانع از تجویز آن می‌شود.

Tosymra می‌تواند منجر به سرگیجه، ضعف، یا خواب‌آلودگی شود که نیاز است تا بیمار از استفاده از هر گونه وسیله‌ای که نیاز به هوشیاری دارد، پرهیز کند. از دیگر عوارضی که Tosymra ایجاد می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سندرم Raynaud، مشکلات گوارشی (حوادث ایسکمیک در دستگاه گوارش)، ایسکمی عروق محیطی در اندام تحتانی، افزایش فشار خون، سردردهایی که در اثر مصرف زیاد از حد دارو رخ می‌دهند، سندرم سروتونین (خصوصا اگر این دارو با ضدافسردگی‌های SSRIs یا SNRIs همزمان مصرف شود).

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸