Weekly News

داروی جدید MBP134 برای مقابله با ابولا

در حال حاضر ۵ رسته از ویروس بیماری ابولا شناخته شده است و هر واکسن ابداع شده تنها می‌تواند از یک نوع پیشگیری کند، در حالی که داروی ابداعی محققان دانشگاه تگزاس توانایی جلوگیری از هر 5 نوع را دارد.

 

هرچند واکسن‌هایی برای بیماری ابولا(Ebola) توسعه یافته است، اما هر کدام از آنها به طور معمول تنها قادر به محافظت در برابر یک رسته از ویروس‌های این بیماری هستند.

 

با این حال، یک داروی جدید برای از بین بردن تمام انواع ابولا ابداع شده است و این در حالی است که این کار تنها با یک دوز کم از این دارو ممکن می‌شود.

 

این دارو موسوم به "MBP134" است که به نام "ترکیب دو آنتی بادی" نیز شناخته می‌شود. این دارو توسط دانشمندان بخش پزشکی دانشگاه تگزاس توسعه داده شده است.

 

در آزمایش‌های اولیه بر روی نمونه‌های غیر انسانی، تزریق 25 میلی‌گرم بر کیلوگرم از آن در مقابله با همه انواع این ویروس، حتی مرگبارترین گونه آن موفقیت‌آمیز عمل کرد.

 

این بیماری بین سال‌های 2013 تا 2015 به شدت در غرب آفریقا شیوع یافت و در حال حاضر نیز در جمهوری دموکراتیک کنگو در حال شیوع است.

 

امید است این دارو در برابر گونه‌هایی از این ویروس که در آینده رشد می‌کنند نیز موثر باشد.

 

"لری زیتلین" رئیس شرکت "Mapp Biopharmaceutical Inc" که این دارو را تجاری‌سازی می‌کند، می‌گوید: مطالعات بیشتر در مورد دوزهای پایین‌تر می‌تواند منجر به تزریق سرخود شود. توانایی مقابله سریع و موثر در برابر همه ویروس‌های ابولا تنها با یک دوز و یک بار، به خصوص در مناطقی که دارای زیرساخت‌های کمتر توسعه یافته‌اند، باعث تسهیل کار پزشکان و پرستاران در این زمینه در طی شیوع می‌شود.

 

این تحقیق در مجله Cell Host and Microbe منتشر شده است.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸