Weekly News

درمان زوال عقل با فناوری امواج مافوق صوت

پژوهشگران می گویند یک روش درمانی منحصر به فرد را برای درمان بیماری زوال عقل ابداع کرده اند که مبتنی بر استفاده از امواج مافوق صوت برای پاکسازی یک پروتئین سمی از مغز است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، پروتئین مذکور عامل ابتلا به بیماری هایی مانند زوال عقل و فراموشی است. قرار است این روش درمانی در سال آینده میلادی به طور آزمایشی مورد استفاده قرار بگیرد. این روش درمانی بر روی حیواناتی مانند موش ها موفق بوده و نیاز به مصرف داروهای متعدد را در آنها برطرف کرده است.

 

تلاش برای ابداع این روش درمانی در دانشگاه کوئیزلند به سال ۲۰۱۵ بازمی گردد. در ابتدا از این روش برای تسهیل گردش خون در مغز به منظور کمک به رسیدن آنتی بادی های مقابله کننده با زوال عقل به مقصد استفاده شد اما در ادامه مشاهده شد که این امواج می توانند پروتئین های آمیلوئید سمی را از مغز پاکسازی کنند، بدون آنکه نیازی به مصرف هیچ داروی اضافی باشد.

 

طی چهار سال اخیر آزمایش های زیادی در این زمینه صورت گرفته که موجب بازگشت کارکرد مغز موش هایی گردیده که ساختار مغزی آنها مشابه با انسان های ۸۰ تا ۹۰ ساله بوده است. در حال حاضر برنامه ریزی برای انجام آزمایش هایی بر روی انسان ها در این زمینه در سال ۲۰۱۹ در حال انجام است.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸