Weekly News

نانوداروی استنشاقی برای بهبود عملکرد قلب

پژوهشگران نانوذراتی ساختند که می توان دارو را درون آن قرار داد و عملکرد سلول های قلب را بهبود داد. این سامانه ی دارویی از طریق استنشاق وارد بدن شده و روی قلب تأثیر می گذارد.

 

محققان یک گروه تحقیقاتی از آلمان و ایتالیا موفق به ساخت نانوذراتی شدند که با استنشاق و از راه بینی وارد بدن شده و می تواند برای درمان بیماری قلبی مورد استفاده قرار گیرد. در مقاله ای که این گروه با عنوان Inhalation of peptide-loaded nanoparticles improves heart failure در نشریه ی Science Translational Medicine به چاپ رساندند، نحوه تأثیرگذاری این نانوذرات روی حیوانات آزمایشگاه تشریح شده است.

در سال های اخیر، سامانه های رهاسازی دارویی برای رساندن دارو به بخش های مختلف بدن ساخته ا شده که از طریق خوراکی یا تزریقی به بدن وارد می شوند و دارو را در محل از پیش تعیین شده آزاد می کنند. اما این راهبرد برای درمان بیماری های قلبی با مشکلاتی روبرو است.

در این روش جدید محققان نانوذرات را به گونه ای طراحی کردند که بتوان آن را از طریق تنفس وارد بدن کرد. این نانوذرات به قلب رسیده و عملکرد آن را بهبود می دهند.

این تیم تحقیقاتی از موادی که ساختاری شبیه به استخوان یا دندان دارند برای تولید این نانوذرات استفاده کردند. نانوذرات فسفات کلسیم ابعاد بسیار کوچکی دارند، به طوری که به راحتی به بافت قلب می رسند. البته ابعاد آن ها به اندازه ای است که قادر به حمل دارو به نقطه ی مورد نظر باشند. در این پروژه محققان از دارویی استفاده کردند که قادر به ترمیم کانال های کلسیم روی سطح سلول های قلب است. این داروها می توانند فعالیت الکتریکی سلول های قلب را بازیابی کند.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸