Weekly News

عوارض مصرف بنزودیازپین در بیماران مبتلا به آلزایمر

برخی محصولات دارویی برای درمان بیماری های زوال عقل تجویز می شود که می توانند عاملی برای ابتلای این بیماران به پنومونی باشند.

گروهی از محققان پس از مطالعه اخیرشان اعلام کردند که مصرف آرام‌بخش‌هایی مانند دیازپام و زاناکس توسط افراد مبتلا به آلزایمر می‌تواند خطر ابتلا به پنومونی (ذات‌الریه) را در میان آنان افزایش بدهد.

گزارشی از این مطالعه در CMAJ (مجله انجمن پزشکی کانادا) منتشر شده است. به‌گفته محققان، این نوع از داروها که با نام بنزودیازپین شناخته می‌شوند، معمولا در درازمدت برای افراد مبتلا به آلزایمر تجویز می‌شوند. آلپرازولام (زاناکس)، کلونازپام (کلونوپین)، دیازپام (والیوم) و لورازپام (آتیوان)، همگی در گروه بنزودیازپین‌ها قرار می‌گیرند.

براساس یافته‌های این مطالعه، مصرف بنزودیازپین‌ها توسط مبتلایان به آلزایمر، احتمال ابتلا به پنومونی را ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. دکتر هایدی تایپال (از مسئولان این مطالعه) می‌گوید: «افزایش خطر ابتلا به پنومونی، یافته مهمی است که باید در روند درمان افراد مبتلا به آلزایمر در نظر گرفته شود. پنومونی در اغلب موارد با بستری شدن در بیمارستان همراه است و افراد مبتلا به زوال عقل هم با خطر بالای مرگ ناشی از پنومونی مواجه هستند».

با توجه به این‌که بنزودیازپین‌ها آرام‌بخش هستند، این احتمال وجود دارد که مصرف‌کنندگان آن‌ها بزاق یا مواد غذایی را همراه با تنفس وارد ریه‌ها کنند و خطر ابتلا به پنومونی را افزایش بدهند.

صاحب امتیاز و سردبیر: آمنه صفری گیری

نشانی نشریه: تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر(بخارست)، کوچه پنجم، پلاک ۱۵، طبقه چهارم، واحد ۲۰.  کدپستی: ۱۵۱۳۷۱۸۶۴۶ | صندوق پستی: ۷۹۱۱ - ۱۵۸۷۵
تلفن دفتر مرکزی: ۸۸۴۸۱۰۵۷ - واحد اشتراک: ۸۸۴۸۱۰۵۸